rubenpicado10 rubenpicado10
  • 26-05-2020
  • Mathematics
contestada


Five pounds of fudge sells for $17.00. At the same rate, how much will 12 pounds of fudge cost?

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 26-05-2020

Answer:

  $40.80

Step-by-step explanation:

At the same rate, 12/5 of the amount will be 12/5 times the price:

  (12/5)($17.00) = $40.80

12 pounds of fudge will cost $40.80.

Answer Link
9O9o
9O9o 9O9o
  • 18-11-2020

Answer:

$40.80.

Step-by-step explanation:

 (12÷5)($17.00) = $40.80

Answer Link

Otras preguntas

Perform the operations, multiply, and simplify.-a^3b (3a^2 b^5 - ab^4 - 7a ^2 b)
Evidence gathered from publicly observable behavior is known as  _________ evidence.
a stone is dropped from the top of 50 m high tower simultaneously another stone is thrown upward with a speed of 20 m/s . calculate the time at which both the s
Perform the operations, multiply, and simplify.-a^3b (3a^2 b^5 - ab^4 - 7a ^2 b)
how many possible remainders are there when dividing any number by 1? 2? 3? 15?
what does 'blow by blow' mean?
Is it true that there a little man on the moon ? is it true
1. how would you differentiate your heart rates before and after exercising? 2. what is the advantage of timing for a full minute to find your pulse? 3. what is
1. how would you differentiate your heart rates before and after exercising? 2. what is the advantage of timing for a full minute to find your pulse? 3. what is
A ball falls, rebounds to 72% of its previous height and falls again. After two bounces, the ball reached a height of 25cm. From what height was the ball droppe