davizzy052 davizzy052
  • 22-06-2020
  • Mathematics
contestada

A knife and fork cost €2.40.the knife costs two euros more than the fork how much is the fork

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-06-2020

Answer:

f = € 0.20

k = € 2.20

Step-by-step explanation:

k + f = 2.40

k = 2 + f

(2 + f) + f = 2.40

2f = 2.40 - 2

2f = 0.40

f = € 0.20

k = 2 + 0.20 = € 2.20

Answer Link

Otras preguntas

Plese help the dirrections are attached
Three friends worked out on treadmills at the gym. Aiden walked 2 miles in 3/4 hour. Kira walked 1 3/4 mile in 30 minutes. Joe walked 1 mile in 25 minutes. Who
ccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccc
"on a (blank) - the note head is half above and half below the line.
2) A group in which everything is the same as the test group, except that the independent variable stays the same is a(n) ___________. A. independent variable B
The map shows ancient and modern cities in the Indian subcontinent. A map titled Ancient and Modern Cities on the Indian Subcontinent. A key shows Ancient India
Why did the North Carolina Government ask to abolish the NC State School System during reconstruction? O He hated children O He thought education was not import
If you were able to add a seventh goal to the Preamble, what would it be and why? (Do not repeat any of the current Preamble goals!)
On Saturday, you spend 3 hours shopping, 4 hours skating, 2 hours doing homework and 2 hours napping. What percent of the time do you spend doing homework? Roun
Can someone please help me out