NiaCapalot NiaCapalot
  • 22-06-2020
  • Mathematics
contestada

One jar of crushed tomatoes costs $3. How many jars can you buy for $21?

Respuesta :

Frazzle303
Frazzle303 Frazzle303
  • 22-06-2020

Answer:

7

Step-by-step explanation:

7x3=21

Answer Link
marcthemathtutor
marcthemathtutor marcthemathtutor
  • 22-06-2020

Answer:

7 Jars

Step-by-step explanation:

Given

1 jar --------------> costs $3

We can also express this as:

$3 ---------> can buy 1 Jar   (i.e the unit rate is $3 per jar)

$1 -----------> can buy (1/3) Jar

$21 ---------> can buy (1/3) x 21 = 7 Jars

Answer Link

Otras preguntas

Wat is linear regression
n+6=8n+6-6=8-__n=__I am having problems solving this problem....can you help
Translate the following sentences; Puella solicia magnam vocem audit.Magnum clamorem non amat Davus.Sextus est puer strenuus.Davus puerum strenuum non amat.Puer
Kyle bought a 5 pound pumpkin for $2.60. how much did he pay per pound
Which statement is true?  A.|–8|< |8|  B.|–2| > 1  C.|–7| = –7  D.|12| > |–15|
is 0.31 greater or less than 0.13
Wat is linear regression
the cheerleaders are making a rectangular banner for a football game. the length of the banner is 30 ft long. the cheerleaders can use no more than 96 feet of t
Factor each expression completely.
True or false energy is the capacity to do work