rochelle8497
rochelle8497 rochelle8497
  • 21-07-2020
  • Mathematics
contestada

Flag question
You buy halibut at $30 per
pound,
One portion of seared
halibut requires 6 ounces of
halibut.
How much does the halibut
for one portion cost? Round
to the nearest cent.​

Respuesta :

mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 21-07-2020

Answer:

$11.25

Step-by-step explanation:

price = $30/lb

16 oz = 1 lb

1 portion = 6 oz = 6/16 lb = 3/8 lb

$30/lb * 3/8 lb = $11.25

Answer Link

Otras preguntas

During the editing process, look for and eliminate
PLZ HELP ASAP LAST ONE SIMMILARITY
What’s (X-4) (x+5) I don’t get it someone help
Amalgamation can be expressed as A+B+C=A True Or False ?
What is the probability for tossing a number cube numbered from 1 to 6 and getting an odd number that is less than or equal to 3 ?
What physical feature connects the different regions of the southern grassland countries of South America?
What is 13 miles to yards
Read the passage. Dana wandered through the dark house feeling the wall for a light switch. She took several steps forward. Where was it? She moved her hand up
Solve each equation. 6x2 + 1 = 13
Susan used 9 5/8 kilowatts of electricity to power her house for 5 1/2 hours. on average how many kilowatts did Susan use per hour