sheetzvictoria sheetzvictoria
  • 24-08-2020
  • Mathematics
contestada

Jesip bought 3 boxes of cereal for $2.49 each, 1.5
pounds of meat for $4.56, 5 apples for $0.67 each,
and 5 yogurts for $6. How much did he spend at the
store?

Respuesta :

Jlrobs
Jlrobs Jlrobs
  • 24-08-2020

Answer:

45.57

Step-by-step explanation:

3 x 2.49 =7.47

4.65

5 x 0.67 = 3.35

5 x 6 = 30

7.47+ 4.65 + 3.35 + 30 = 45.47

Answer Link

Otras preguntas

Which passage from Barrio Boy develops the author's point of view? A. She strode to the doorway in the far corner, of the office, opened it and called a name. A
What does 14 tens or 14T equal?
Budding is the most common way of reproduction in one-celled organisms. true false
what is 2.33 written as a mixed number in its simplest form ?
What is 0.25 divided by 1.075?
factor by grouping and solve:x3y2 - 8x3y 16x3 y5 - 8y4 16y3
Classification systems: are all the same are all different may vary with the taxonomist none of these
Quinton tried to transform triangle FGH according to the ruleb(x, y) --> (-y, x). Which best describes his attempt?A. Correct. He transformed the triangle ac
The following question refers to “narrator and voice.” a perspective is a viewpoint from which to tell a writer’s tale. true false
How many states were in the us by 1776?