chile2747 chile2747
  • 24-08-2020
  • Mathematics
contestada

Rita bought 6 boxes of chocolates. Each box cost $6.48. How much did she spend?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 24-08-2020

Answer:

38.88

Step-by-step explanation:

Take the price per box and multiply by the number of boxes

6.48*6 =38.88

Answer Link
ello18 ello18
  • 24-08-2020
38.88$ because we need to multiply 6.48$ by 6
Answer Link

Otras preguntas

Michaela spent 5/6 of an hour reading on each of 3 days this week. She spent 3/4 of an hour on each of 2 days this week doing science. She spent 1/2 of an hour
What is a shield volcano?
What is the reference between relative dating and absolute dating
Which of the following functions does the myelin sheath perform for a nerve cell? a. Nutrition b. Sensory perception c. Insulation d.
Whose policies resulted in the Panic of 1837? John Jacob Astor Andrew Jackson George Vancouver James Polk Martin Van Buren
Graph each system and determine the number of solutions that it has. 2x - y = 1 y = -3
What is a synonym for "I believe..." or "I believe that..." that is slightly more formal?
What is the frequency of a wave if 3 crests pass in 6 seconds? a. 0.5 hz b. 2 hz c. 9 hz d. 18 hz
_______________ is the force that plays a tug of war between the Moon and the Earth.
Type the word in correct spelling. /\ par