s20027443
s20027443 s20027443
  • 22-09-2020
  • Chemistry
contestada

Which rate describes a unit price?
A.$1.00 for 2 lemons
B.$3.00 for every pound
C.$4.00 for 3 slices of pizza
D.$6.00 for every 6 bottles

Respuesta :

Jcrazy25 Jcrazy25
  • 22-09-2020

Answer:

A.

Explanation:

Answer Link
edenmaxwell61
edenmaxwell61 edenmaxwell61
  • 22-09-2020
A because 1.00 is a unit rate, so the unit price would therefor be 1.00 is equal to 2 lemons!
Answer Link

Otras preguntas

please help me by choose the correct word to complete each sentence 1)The _____________ young man finished his four-year degree in two years a) conscious b) eli
Who was Dale Carnegie?
guys help how do i do this please hurry
50 points for correct answer.​
3/5 + 1/4 = ? Anyone know what the answer is?
Write 3 to 4 sentences describing how the huntsman's motivations advance the plot in "Little Red Riding Hood."
QUESTIUN S What is a premium?​
hello brainly team I need help ​
Did I do number one correctly???
Please help, this is the hardest question that i cannot answer also i am questioning this again because last time nobody answeredCompare and contrast key compon