Thatweebotho
Thatweebotho Thatweebotho
  • 22-09-2020
  • Mathematics
contestada

Samantha spent $22.50 on 9 gallons of gas. What was the price per gallon?

Respuesta :

Ashley0716 Ashley0716
  • 22-09-2020
2.50 is how each gallon cost because if you multiply 2.50 times the amount of gallons (9) it’s 22.50 in total
Answer Link

Otras preguntas

Please help. 5. Give an example of an open equation. (1 point)
Please find the answers below
what is the square root of -6.76
For the past six years, the stock price of Slippery Rock Mining has been increasing at a rate of 6.6 percent per year. Currently, the stock is selling for $73 p
memorandum of association can be amended by
Which form of county government has legislative power that is limited by the state government
What events happened in kansas that caused people to call it “bleeding kansa”
How are astronomy and earth science related
How many solutions are there to the equation below? x=27 A. 3 B. 2 C. O D. 27 E. 1 F. 4
In experimental design: What are the two groups?