vivianna01vivi vivianna01vivi
  • 23-09-2020
  • Health
contestada


1. Why do you think that it costs 20% more to feed one person alone than one person in a family?

Respuesta :

kddinnan91 kddinnan91
  • 23-09-2020
because the one person is not going to be sharing anything so they will buy more thinking they are going to eat more
Answer Link
brianna3760 brianna3760
  • 23-09-2020
because sometimes if you buy things in bulk it’s cheaper. you can also make bigger meals and share amongst a lot of people
Answer Link

Otras preguntas

Order the fractions from least to greatest. 2 2/3,2 6/15,2 3/5,2 4/9
Which sentences in this excerpt from F. Scott Fitzgerald's "Winter Dreams" reflect Dexter’s heartlessness? It was strange that neither when it was over nor a lo
what is 8 is increased to 22
the width of a rectangle is 33 centimeters. the perimeter is atleast 776 centimeters. write and solve an inequality to find the possible lengths of the rectangl
Which of the following statements accurately describes the phases of the menstrual cycle in humans?
A keyboard that cost $475 is marked down 15% for a sale.How much is the savings.
A box can hold 4 books how many books can 5 boxes hold
Traveling with the current, a boat covers a distance 1.5 times greater than traveling against the current in the same amount of time. What is the speed of the b
Based on the epic simile, the reader should envision Penelope as a queen who is
Use models to find the unknown numbers. 254÷ blank =blank R4