isaacharris328382
isaacharris328382 isaacharris328382
  • 23-09-2020
  • Mathematics
contestada

The cost of grapes is $2.50 per pound. You
purchase p pounds of grapes for $3.75. You want to
determine the number of pounds of grapes.

Respuesta :

gasparbaburyan
gasparbaburyan gasparbaburyan
  • 23-09-2020
I suck at math but I think he got one and half pounds
Answer Link
lily3022 lily3022
  • 23-09-2020
You got one and a half pounds of grapes. You just divide 3.75 by 2.50
Answer Link

Otras preguntas

Find the value of 9x+4y when=4and y=-5
What type of sex change is exhibited by great white sharks and what species survival advantage is provided by this sex change?
point S has the coordinates (6, -4)
WHAT WAS HAPPENING IN SPANISH FLORIDA?
PLEASE HELP ME I STUCK IM BEGGING YOU Calculate the area of the arrow by decomposing it into rectangles and triangles. 66.5 square centimeters 69.5 square cen
PLEASE NEED HELP PROPOTION AND PERCENTS !!!WILL GIVE BEST RATE​
HELPPPPPPPP I NEED TO PASSSSSS
How did colonies in South Asia and the Middle East participate in World War I?
The Hydro water department has a monthly service charge of $15.40 and a volume charge of $1.05 for every 100 cubic feet of water. The total monthly cost is equa
Explain why the engineers in the scenario below would use orthographic drawings. Situation: A team of engineers is working on the design of a solar-powered car.