desaraye17 desaraye17
  • 23-09-2020
  • Mathematics
contestada

Miracle sells 28 dozens of donuts on Wednesday. Each dozen cost $18. How much is one
donut?
2

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 23-09-2020

Answer:

$1.5

Step-by-step explanation:

if each dozen cost $18, we need to divide.......18/12........because 12 is a dozen.

18/12 = 1.5

Answer Link

Otras preguntas

solve and graph -4 + 2t - 14 - 18t > -6 - 100t
How is the entire noun clause used in the sentence? That these little creatures survive in these small pools of water is amazing. A. Subject B. Object of Prepos
In which one of the following sentences is the semicolon used correctly? A. Donald has three sisters; Carla, Donna, and Maggie. B. Whenever I feel afraid; I thi
What range of latitude does south America span?
A 90-kg tight end moving at 9.0 m/s encounters at 400 N•s impulse. Determine the velocity change of the tight end.
Imagine an astronaut with a mass of 70 kg floating in space 10.0 m away from the center of gravity of an Apollo command module whose mass is 6.00× [tex] 10^{3
10) Richard’s brain is 0.026 of his body weight. What percent of Richard’s body weight is his brain?
a line is tangent to the circle x^2+y^2=41, at the point (-4,-5) find the slope of the radius from the center to the point of tangency write the equation of th
what is the answer [tex]5x(4x+3)=24[/tex]
Which is bigger 3/7 or 2/5