guevaramikayla
guevaramikayla guevaramikayla
  • 24-09-2020
  • Mathematics
contestada

Carlo spent $107.60 on 8 books. If each book cost the same amount, how much did one book cost?

Respuesta :

ltzarchei ltzarchei
  • 24-09-2020

Answer:

$13.45

Step-by-step explanation:

Divide $107.60 by 8

Answer Link
abiolataiwo2015
abiolataiwo2015 abiolataiwo2015
  • 05-11-2021

The amount that one book cost is $13.45.

Using this formula

Cost per book=Amount spent/Number of books

Where:

Amount spent=$107.60

Number of books=8 books

Let plug in the formula

Cost per book=$107.60/8

Cost per book=$13.45

Inconclusion the amount that one book cost is $13.45.

Learn more here:

https://brainly.com/question/21025106

Answer Link

Otras preguntas

A school buys a box of staples to refill all 28 staplers in the building. The box has 5,000 total Staples and there are 210 Staples per strip. 1 strip of Staple
Let x, y, and z represent three real numbers. Write an algebraic expression to represent the difference obtained when twice x is subtracted from z.
if an airplane travels a distance of 500 km in 5 hours, what is its average speed?
Having trouble with this inequality. What is "Three is less than the sum of a number s and 4" ?
921 divided by 2 what’d the remainder
Help someone pleassse
x/-2 + 6 < 9 Solve for x.
if four apples cost $3.04 how much does one apple cost.
PLEASE HELP ASAP!!! CORRECT ANSWER ONLY PLEASE!!! I CANNOT RETAKE THIS!!
2.2+x+(-3.4);x=-2.5