Poorboy07777
Poorboy07777 Poorboy07777
  • 25-09-2020
  • Mathematics
contestada

You volunteer to go to the store to buy breakfast for the family reunion. A dozen eggs cost $2.40.
What is the unit price (the price per egg)?

Respuesta :

tnfrance
tnfrance tnfrance
  • 25-09-2020
There’s 12 eggs in a dozen. To find the unit price, just divide $2.40 by 12. This gives you a final answer of 20¢ per egg.
Answer Link

Otras preguntas

QUESTION 1 (COMPULSORY) Madam Michelle Sumnaya is in the process of putting together a monthly magazine directed toward executive women in the workplace. The ob
0.15n+0.05(3000-n)=.06(3000) Solve for n
SOMEONE PLEASE HELP ME I DONT KNOW HOW TO DO THIS AT ALL
What’s the answer pls
what really happened in the Sepoy Mutiny?
Anyone mind helpingg?
“Newspaper as a source of information” essay on 250 words
What is the next binary number (sequentially) after 1011000?
Which of the following are poor swimmers like seahorses and are the best camouflaged creatures on the planet? a colossal squid C. electric ray b. leafy sea drag
A recipe for cinnamon rolls calls for 3 cups of flour for every 1/3 cup of water. Using the same recipe, how much water will you need for 8 cups of flour