kambrisepulvado kambrisepulvado
  • 25-09-2020
  • Mathematics
contestada

Alyssa bought a soft drink for 4 dollars and 5 candy bars. She spent a total of 24 dollars.how much did each camdy bar cost?

Respuesta :

ninjathan300
ninjathan300 ninjathan300
  • 25-09-2020

Answer:

Each Candy Bar is 4 Dollars.

Step-by-step explanation:

The answer is 4 Dollars because first if you subtract 24 by 4 dollars you get 20 then if you divided 20 by 5 you get 4.

Answer Link

Otras preguntas

the table represents a linear equation . which equation correctly uses point(-2,-6) to write the equation of this line in point-slope form ?A. y-6=5/2(x-2)B. y
The powerfully expressive sound of early delta blues was in part due to:
The annuity that represents the largest possible monthly payment to an individual annuitant is
Which moral approach is reflected in the "rush to the bottom" argument against offshoring?
What happens when two atoms form a chemical bond? what happens when two atoms form a chemical bond? a chemical bond forms when two atoms transfer or share outer
Number 7 and 8 please
If 7/8 is muiltiplied by 4/5, will the product be greater than either of the two factors?
3x-1=11 solve for the variable
PLEASE PLEASE HELP IM IN A BIG HURRY PLEASE
Which summation formula represents the series below? 5 + 7 + 9 + 11