jaydenxartola jaydenxartola
  • 26-09-2020
  • Mathematics
contestada

What is the unit rate of $48 for 3 pairs of shoes?

Respuesta :

Sydnet
Sydnet Sydnet
  • 26-09-2020

Answer:

$16

Step-by-step explanation:

48÷3= $16 per pair of shoe

Answer Link
jennifer711 jennifer711
  • 26-09-2020
16, to find the total of one pair of shoes you have to divide the amount of $ by the pairs of shoes
Answer Link

Otras preguntas

A 90-kg tight end moving at 9.0 m/s encounters at 400 N•s impulse. Determine the velocity change of the tight end.
6) Lunch furnishes 8 mg of the minimum daily requirement (MDR) for iron, while the other meals furnish 10 mg of the MDR. Write the ratio (in lowest terms) of th
choose a counterexample to show the conjecture is false . the conjecture is : any number that is divisible by 4 is also divided by 8
1/4x+3/4y=1 graph linear equation
which layer of the earth is where weather occurs
i need help!! i need 15 questions in spanish i can ask someone to get to know them better, but not ovbiosu ones like whats your name, but questions that are mor
which layer of the earth is where weather occurs
What is 24/40 in simplest form
i need help!! i need 15 questions in spanish i can ask someone to get to know them better, but not ovbiosu ones like whats your name, but questions that are mor
Is glass biotic or abiotic