taabbiieeee taabbiieeee
  • 23-09-2016
  • Mathematics
contestada

treon bought 25 apples at the grocery store for 15 what proportion should be used to find the amount of money for 3 apples

Respuesta :

miggz23 miggz23
  • 28-09-2016
Well, if 25 apples is $15, then the equation is 15/25. Divide by 5/5 (which is another way of saying 1). You get 3/5. So now, you know that for $3 you get 5 apples. now to get the price of one apple, you must multiply both $3 and 5 by 1/5 so that you will get the price of one apple. One apple is $0.60. To get the price of 3 apples, just multiply $0.60 by 3 which gives you $1.80.
Answer Link

Otras preguntas

If4 times the reciprocal of a number is 3 more than 5/2 times the reciprocal of that number find the number Show your work
what events happened beforeloyalists left boston and philadelphia?
If4 times the reciprocal of a number is 3 more than 5/2 times the reciprocal of that number find the number Show your work
what events happened beforeloyalists left boston and philadelphia?
what is the difference between dividing 16 by 2 and finding the square root of 16
What is the simplest form for the product 3/5 •25/36 is?
What is the simplest form for the product 3/5 •25/36 is?
what is 4 over 9 minus 1 over 12 equal simplified?
The equation s x  2 5 can be used to estimate the speed, s, of a car in miles per hour, given the length in feet, x, of the tire marks it leaves on the ground.
what is the difference between dividing 16 by 2 and finding the square root of 16