mymadison2005
mymadison2005 mymadison2005
  • 21-10-2020
  • Mathematics
contestada

Ben bought 12 pounds of apples for $6?use the ratio table to find cost of buying 3 pounds of apples

Respuesta :

whatapro
whatapro whatapro
  • 22-10-2020

Answer:$1.50

Step-by-step explanation:3:1.5 is equivalent to 12:6 this is because if you multiply 3 times 4 is 12 and 1.5 times 4 is 6.

Answer Link

Otras preguntas

Is 0.602 equvalent to 0.62
Why is gravity an example of scientific law?
Multicellular organisms can be organized into what other levels?
Could a vector ever be shorter than one of its components? Equal in length to one of its components? Explain.
Why is gravity an example of scientific law?
the area where rock under stress breaks and triggers an earthquake is called the ___________
What features distinguish anthropoids from strepsirrhines
What do ancient India and ancient Egypt have in common?
In which one of the following sentences is the number written correctly? A The college has an endowment of more than $187 million. B The parcel of land was ad
Is 0.602 equvalent to 0.62