lowkeyhawa lowkeyhawa
  • 22-10-2020
  • Mathematics
contestada

3) Ice cream is on sale at the store. It costs $3.00 for 2
cups of ice cream
How much does it cost for 1 cup of ich cream?
(the unit rate)

Respuesta :

nicole32406 nicole32406
  • 22-10-2020

Answer:

$1.50

Step-by-step explanation:

$3.00/2=$1.50 per cup

Answer Link

Otras preguntas

what is the meaning of lit, as its used in this sentence.. It was in the clove of seasons, summer was dead but autumn had not yet been born, that the ibis lit i
Who was the sender and receiver in the Martin Luther King Jr. Speech ?
what is the mean of 82 ,64 ,73 ,91 ,85
how many bricks are left over if you place 213,854 bricks in groups of 10,000?
Write the equations in standard form?
Solve (x+5)+4=16 by first subtracting 4 and then 5. Show your work and justify each step.
Tyrone bought 5 postcards at $0.55 each and a set of postcards for $1.20. Write an expression to find the total amount Tyrone spent on postcards. Then evaluate
How does the scientific process generally begin?
3x + y = 19 , and x + 3y = 1. Find the value of 2x + 2y Can anyone explain this one for me?
three times b less than 100 is equal to the product of 6 and b