vidalkaren910 vidalkaren910
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

A bagel costs $2.15 and cream cheese
costs $0.75. If you buy milk for $2.00, is
$5.00 enough to cover the cost of all
items? Explain.

Respuesta :

1azariahholt
1azariahholt 1azariahholt
  • 23-10-2020

Answer:

Yes

Step-by-step explanation:

You do have enough money because 2.15+0.75+2.00 is = to 4.90 and we know that 4.90 is less than 5.00

Answer Link
Stuccoquality
Stuccoquality Stuccoquality
  • 23-10-2020
Yes, because the total cost would be $4.90. If you pay with a 5 dollars bill then you would have $0.10 left over after you have purchased all those items
$2.15 + $0.75 = $2.90
$2.90 + $2.00 = $4.90
Answer Link

Otras preguntas

Joe has eaten 3/5 of a pizza. Jane has eaten 1/7 of a pizza. How many times more pizza has Joe eaten than Jane in an improper fraction?
If y= 4x +5 has a gradient of 4 write the equation of a line parrellel to it?
Why does Vivien say that she “shan't tell” Lancelot’s identity to her friend in King Arthur's Socks: A Comedy in One Act?
Why it is not possible to draw a square that is not a parallelogram
what would you call a object that makes people shut up
What are two adjectives for the word Black hawk?
what number should be added to the expression to turn it into a perfect square trinomial x^2+2x
. Slope intercept for y minus 3x equals 19
An air force plane flew to Jakarta and back. On the trip there it flew 480 km/h and on the return trip it went 288 km/h. How long did the trip there take if the
Nathan is buying a cell phone for his business. The regular price of the cell phone is $179. If he buys the phone in the next 2 weeks, he will get a 20% discoun