jaid3ntran
jaid3ntran jaid3ntran
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

Gina bought 6 containers of yogurt for $4. How many containers of yogurt could Gina buy for $12?​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 23-10-2020

Answer: 18

6 containers of yogurt is 4 dollars, that means every 4 dollars is 6 containers.

Now, divide 12 by 3, and you will get the factor you need.

12 ÷ 4 = 3

Now, multiply this number by 6 and get the answer.

3 x 6 = 18.

Hope this helped you!

Answer Link

Otras preguntas

What is the most likely meaning of the following statement? My mom can sew a dress from scratch, bake two pies, reshingle a roof, and still wonder what to do wi
How many atoms of Cu are in 385 grams?
Suppose a group of volunteers is planning to build a park near a local lake. The lake is known to contain low levels of arsenic (As).(As). Therefore, prior to s
Can someone please help me
the continental divide ______??​
What is realistic about “Cinderella stories” like the film Pretty Woman? A. Marriage customs are usually heterogamous. B. When class boundaries are crossed, wom
why did the finches found on the galapagos islands have different shaped beaks? A.the birds were not all finches B.the birds evolved at different times C.the
As an acid is added to neutral water the H will
What happened at the Sand Creek Massacre?​
what type of disorder is sickle cell anemia? A.recessive B.lung C.dominant