scarlethornberger scarlethornberger
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

Max buys bags of chips for $0.50 each and marks them up 100% and resells them at lunch. What is the price of each bag he sells?

Respuesta :

emilynorm1982
emilynorm1982 emilynorm1982
  • 23-10-2020

Answer:

Each bag is sold at $1

Answer Link

Otras preguntas

Are the ordered pairs (0,2), (1,4), (2,6), (3,8) linear or non linear?
Solve. x/5+ 3 = 2 A) -5 B) 25 C) 5 D) -1/5
Metals exhibit due to the mobility of valence electrons. A) brittleness B) high conductivity O low melting point D) high solubility in water
Question 1 of 10 2 Points What style of guitar playing was used earliest in hip-hop music? O A. Funk guitar O B. Slide guitar O c. Twang guitar O D. Arpeggio gu
it rained 4/5 on monday. on Tuesday it rained 7/10 inches less than on monday. How much did it rain on tuesday​
ᕼEᒪᑭ ᗩᔕᗩᑭ TᕼE ᗷEᔕT E᙭ᑭᒪᗩIᑎEᗪ ᗩᑎᔕᗯEᖇ ᗯIᒪᒪ GET ᑕᖇOᗯᑎ
In what present-day states was the Cherokee Nation once found?
What is the setting in the book one crazy summer
1. mejorarse : sinónimo de ponerse bien 2. el cirujano : persona que opera en un hospital 3. engordar : lo contrario de adelgazar 4. desmayarse : muy cansada co
Katy recently hired a contractor to do some necessary work. On the final bill, Katy was charged a total of $488. $260 was listed for parts and the rest for labo