safiyamc
safiyamc safiyamc
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

A juice and two sandwiches cost $70.00. A juice and four sandwiches cost $130.00. What is the cost of a sandwich?

Respuesta :

dvfhuifdaiuf dvfhuifdaiuf
  • 23-10-2020

Answer:

a sandwich = $30

Step-by-step explanation:

Reason why is because when it added 2 more sandwiches it added 70 with 30 2 times which equals 130.

Answer Link

Otras preguntas

Which scenario relates to Mayer and Salovey’s third component of emotional intelligence (regulating emotions)? A. gauging a friend’s anxiety in the absence of
How to calculate (-1,5) and (6,-2) that = -1
Which of the following statements are true based on the diagram
jennifer is off to her first day of high school. She's nervous because she doesn't know anyone, and she is eager to make new friends. Jennifer is feeling
0.010 moles of carbon C4H10 reacts with oxygon as in the queation 1.76g of carbon dioxide and 0.90 of water are produced. Use this information ti work out the b
Sugar is dissolved in water. Which is the solute? A) sugar B) both C) neither D) water
solve.-3(4x+3)+4(6x+1)=43
The perimeter of a square is 56cm. What is the approximate length of its diagonal?
solve the inequality for x. show each step of the solution -12x-0.4>0.2(36.5x+80)-55
the hydrosphere is composed of what