nyonnamitchell2444
nyonnamitchell2444 nyonnamitchell2444
  • 21-11-2020
  • Mathematics
contestada

This is a test get it right I want a good grade

This is a test get it right I want a good grade class=

Respuesta :

Barbiezz
Barbiezz Barbiezz
  • 21-11-2020

Answer:

[tex]\frac{120}{6} \geq \frac{200}{8}[/tex]      [tex]\frac{120}{6}[/tex] is the better unit price.

Step-by-step explanation:

120 is the better unit price because if you divide 120 divided by 6 you get 20 and if you divide 200 divided by 8 you get 25 so then you would pick the cheapest one because of its price and amount.

Answer Link

Otras preguntas

What times what equals 154
What is the usual name for a rectangular prism
A computer's fan rotates 2000 times in 40 seconds. Find the unit rate in rotations per second.
30,944 rounded to the nearest ten thousand.  use the number line to show your work.
Find 3x2 - y3 - y3 - z if x = 3, y = -2, and z = -5.
which nation is considered part of northern and western Europe? Austria, Norway, Greece or Portugal
is 6.7 an integer and a whole number?
how do i put 6.24x10^2 in standard scientific notation?
How do you solve A=1/2bh, for h
What is this number in standard form? 5.75 x 10^9