Russ808 Russ808
  • 21-11-2020
  • Mathematics
contestada

How much more expensive is it, per pound, to buy ground beef at Store B than at Store A?

How much more expensive is it per pound to buy ground beef at Store B than at Store A class=

Respuesta :

kbennett164 kbennett164
  • 21-11-2020

Answer:

2.42

Step-by-step explanation:

First you need to use two points from store b to find the slope (y1-y2)/(x1-x2). I chose the first two points. (15.54-25.9)/(1.5-2.5)= 10.36. After you take another point from store b to plug into the equation y1-y2=m (x1-x2). M is the slope we just found and I used the first point.

Y1-15.54=10.36 (x1-1.5) distribute the 10.36 to the parentheses.

Y1-15.54=10.36x -15.54 get y1 by itself

Y=10.36x so store b is 10.36 a pound and store a is 7.94 a pound. 10.36-7.94= 2.42

Answer Link

Otras preguntas

In general, for a gas at a constant volume, _____.
What is the equation of the following graph in vertex form?
your mother gave you 14.28 with which to buy a present. this covered 3/4 of the cost. how much did the present cost?
How do I find Trig ratios
“We hold these truths to be self-evident, that all men are created equal, that they are endowed by their Creator with certain unalienable Rights, that among the
Multiple choice answers
What is the multiple choice answer
Which of the following correctly represents the chemical formula for lye? S1O1H1] SOHe Na1O1H1 NaOH
Twins David and Daniel were just born. David weighs 6 pounds 2 ounces and Daniel weighs 5 pounds 5 ounces. How many ounces do David and Daniel weigh together?
can someone help i cant find these online? What type of compound are most enzymes considered? Why are enzymes considered to be catalysts?