kvaz5160 kvaz5160
  • 23-11-2020
  • Mathematics
contestada

De’Shawn pays $8.16 for 12 pounds of sugar. What is the price per pound of sugar?

Respuesta :

sophia1713
sophia1713 sophia1713
  • 23-11-2020

Answer:

$0.68 per pound

Step-by-step explanation:

8.16/12

Answer Link
Kalebwalker1992
Kalebwalker1992 Kalebwalker1992
  • 23-11-2020

Answer:

$1.47 per pound

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

what is the difference between mass and weight
the sum of two numbers is 83 and one of the number is x. what is the other number?
you roll a blue number cube and a green number cube. find p a number greater than 2 on the blue cube and an odd number on the green cube
16x=10(x+1)=26(+1)-16
what is irrational numbers and what is rational numbers?
Find the circumference and area of the circle whose equation is (x-9)^2 + (y-3)^2 = 64. Leave the answer in the terms of pi
what does neuron look like???
How does a television signal differ from a standard radio wave
X2+Y2=25 Is solving this problem considered a function? How do I plot a graph using a smooth curve for this problem?
Alfred is practicing typing. The first time he tested himself, he could type 23 words per minute. After practicing for a week, he could type 26 words per minute