debrabeloved615 debrabeloved615
  • 24-11-2020
  • Mathematics
contestada

You buy rice at $0.71 a pound.one batch of fried rice requires 2 pounds of rice.how much does the rice for one batch cost.round to the nearest cent.

Respuesta :

AlgebraIsMyThing
AlgebraIsMyThing AlgebraIsMyThing
  • 24-11-2020

Answer:

$1.42

Step-by-step explanation:

0.71 *2 = 1.42

bcz we need 2 pounds

Answer Link

Otras preguntas

Solve the following absolute value inequality
A cylindrical metal pipe has external diameter of 6cm and internal diameter of 4cm. Calculate the volume of metal in a pipe of length 1 meter. If 1cm^3 of the m
Please give question for the answer.
There are two apples and two are taken away, five and another seven apples are added. How many apples are left if 8 - 6 are taken away?
An adequate amount of calcium can help prevent iodine deficiency disorder | True or False.
if you could help me answer this I'll give you 30 points what is the answer for 2x + 3y + 4x + 553 equal to 360 + 22x + 10 y ​
Maths skills The body contains approximately 50 trillion cells. Our DNA contains about 24,000 genes, separated by long strands of non-coding DNA. There are abou
PLEASE HELP! 100 POINTS + BRAINLY* Which choice is a form of carbon found in plants and animals? carbohydrates graphite carbon dioxide carbon monoxide
can someone help me solve this?
can you give me more information to this question? this doesn't make much sense reply back.