Seudónimo Seudónimo
  • 25-11-2020
  • Mathematics
contestada

which is a unit rate?

A. 15 miles per gallon
B. 5 pounds in two bags
C. $8 for three boxes of crackers
D. 22 gallons in 5 days ​

Respuesta :

ninjasavage2 ninjasavage2
  • 25-11-2020
15 miles per gallon.
Answer Link
ursodumbsmh
ursodumbsmh ursodumbsmh
  • 25-11-2020
Choice A because every other option has to do with multiple things.
Answer Link

Otras preguntas

K= m-q/c solve for m
In order to isolate the variable term in the equation 6 – 2x = –3 using the subtraction property of equality, which number should be subtracted from both sides
B ¿Te acuerdas de cómo se escriben? Escribamos Corrige la ortografía de las siguientes palabras si es necesario. Luego completa el párrafo con las palabras que
who were the carpetbaggers
researching investments online can be valuable because
What is your take on consequentialist theories of ethics, which focus on results and outcomes? Do you find consequentialism an attractive moral view?
Drag each word to correctly label the Following diagram,
62 points brainliest for correct answer please help
see attached file below
Which sentence best tells the two main points of the paragraph?