You have 3 options for buying a Coke at a nearby supermarket. Which is the best option in other
words, which option gets you the most Coke for your money?) Show your work. .​

2000mL for $2.06
355 mL can for $1.25
12 cans of 355mL for $4.73

Respuesta :

Answer:

You would want to go with answer #1 or A

Step-by-step explanation:

Divide the mL by price and the highest number (amount per dollar) is your best price! Hope it helps