roxanaerazo73 roxanaerazo73
  • 21-12-2020
  • Mathematics
contestada

The graph shows the cost of buying beets at a farm stand.. (question continued on image)​

The graph shows the cost of buying beets at a farm stand question continued on image class=

Respuesta :

akposevictor
akposevictor akposevictor
  • 26-12-2020

Answer/Step-by-step explanation:

Part A:

The slope of the line showing proportional relationship can be found using any one point, (2, 5), on the line.

Slope = y/x = ⁵/2

Part B:

Abby is wrong. From the graph, we see that the unit rate = 5/2 = 2.5. This implies that beets cost $2.5 per pound.

Answer Link

Otras preguntas

10 facts about Rub' al Khal desert
yrk-wbgt-jbp jôîn free gîřls.​
The graph shows a quadratic function. If a system including the quadratic equation representing the parabola and a linear equation has no solution, which linear
[tex]qnpzvtaqyd[/tex]fr f un behere gurls​
नेपाली पूर्ण प्रकारमा कालका प्रकारहरू के हुन्​
Match the question with the appropriate thinking skill. Pay close attention to the first word in each question. "Discuss how social situations are related to a
Which country had the most powerful Navy in the sixteenth century? A. England B. France C. Spain D. Netherlands
What is the surface area of the box shown?
T hoose the Two correct answers of the Five options. Although she is very old, grandmother cooked us a simple but.....meal. salty b) tasty c) awful d) terrible
Please help! Currently taking a math quiz.