briseidaarioss4412 briseidaarioss4412
  • 23-12-2020
  • Mathematics
contestada

You buy pounds of trail mix. The mix costs ​$ per pound. What is the total price for the trail​ mix?

Respuesta :

fichoh
fichoh fichoh
  • 24-12-2020

Complete question :

You buy 3.9 pounds of trail mix. The mix costs ​$2.99 per pound. What is the total price for the trail​ mix?

Answer:

$11.661

Step-by-step explanation:

Given that :

Cost per pound of trail mix = $2.99

Pounds of trail mix purchased = 3.9 pounds

Total price of the trail mix :

(Cost per pound of trail mix * pounds of trail mix purchased)

($2.99 * 3.9 pounds)

= $11.661

Answer Link

Otras preguntas

Discuss the accomplishments of aviation pioneers during the Golden Age. Include records, exploration, and commercial developments.
Germany had to make ____ to cover the costs of world war 1
which did Rousseau believe was better -a government freely formed by the people or one imposed on a people by force
WHAT ENERGY RELATIONSHIP EXIST BETWEEN THE IMMATURE HERRING, ARROW WORMS, AND ADULT HERRING?
What do you understand by the term 'revolutionary terrorism?
Please write 10 proverbs with numbers.
On a trip to Spain, Sheila bought a piece of jewelry that cost $56.75. She paid for it with her credit card, which charges a foreign transaction fee of 3%. How
HELP ME PLEASE! I NEED THIS! You work as a pest control worker. (Killing Bugs.) You need to write an AD for the Radio. Write an Catchy,Interesting AD for your c
The base pairing rule states that A bonds with _____ and C bonds with ____.
Which proportion is equivalent to a/b = c/d A. a/c = b/d B. a/d = b/c C. a/c = d/b D. a+b/h = c+b/d