Seudónimo Seudónimo
  • 24-10-2016
  • Mathematics
contestada

If 5 notebooks cost $5.25, how much 3 notebooks cost?

Respuesta :

MattCz MattCz
  • 24-10-2016
$5.25/5=$1.05
So each notebook costs $1.05
Therefore 3 would cost $3.15
Answer Link
shantelalivia shantelalivia
  • 24-10-2016
you divide $5.25 by 5 to see how much each notebook costs. which is $1.05 then you multiply that by 3. which is $3.15
Answer Link

Otras preguntas

can someone help me with this???
Select the correct forms of the verbs using the combination of ir + a + infinitive. Julia y Juanes acaban de llegar a la estación de tren en Buenos Aires, pero
what is the intersection of plane ABC and plane CDH
Selena bought 3.75 pounds of meat for $4.64 per pound. What was the total cost of the meat?
A truck is going down a slope making 30 degrees with the horizontal at constant speed of 30km/h what is the velocity of the truck in the horizontal direction
(graph photo attached) The graph shows the number of each kind of CD in Dante's collection. What is the probability that a randomly chosen CD is rock? Probabil
A rock gym charges $5 to rent equipment and $2 per hour to climb. Logan spent $9.50. How many hours did he spend climbing?
The camp David accords provide the farm work for a treaty in which egypt
On Friday, a local hamburger shop sold a combined total of 333 hamburgers and cheeseburgers. The number of cheeseburgers sold was two times the number of hambu
when the United states entered world war 2 in Europe, where were American forces first sent on a major offensive?