Evelynmath11 Evelynmath11
  • 24-10-2016
  • Mathematics
contestada

julie bought 32 kiwi fruit for $16. How many kiwi can lisa buy if she has $5?what is per one kiwi? 2 different examples

julie bought 32 kiwi fruit for 16 How many kiwi can lisa buy if she has 5what is per one kiwi 2 different examples class=

Respuesta :

AcutelyGauche
AcutelyGauche AcutelyGauche
  • 24-10-2016
The kiwi are 50 cents each. Therefore, Lisa can buy ten kiwi. What did you mean by the examples?
Answer Link
Laiyra1124 Laiyra1124
  • 24-10-2016

Lisa can buy 10 kiwi's with $5. 2 kiwis per dollar. Which means $0.50 for 1 kiwi.

Answer Link

Otras preguntas

A 50-kg child on a skateboard experiences a 75-N force. What is the expected acceleration of the child?
Michael made a baby quilt that was 3 feet wide. Its Perimeter was 16 feet what was its Area.  Show me the steps.  Thanks
Solve the linear system1).5x + 4y = 16 y = -16 2). 3x + 6y = 15 -2x + 3y = -3 3). 7y = -14x + 42 7y = 14 x + 14
If the weight of a package is multiplied by 5/7 the result is 40.5 pounds. Find the weight of the package.
what whole number is equivalent to 16/1 ?
How can two substances be made up of the same two elements but have very different properties?
4^n = 1/64 What value of n solves the equation?  not only the answer ... how do I work it?
Jenna got 12, or 3/5 , of her answers right. How many questions were on the test? Make sure to show your work.
Two reasons why a scientist might want to study the DNA of strawberries?
What is your rate in miles/hour if you run at a speed of 2.2 miles in 20 minutes?