perla16 perla16
  • 24-10-2016
  • Mathematics
contestada

if four pounds of a certain candy cost $10 how manu pounds of that candy can be purchased for $12

Respuesta :

NickT874X NickT874X
  • 24-10-2016
4.8 pounds, set it up as 4 over ten times x over 12, 4 times 12 divided by ten equals 4.8
Answer Link

Otras preguntas

Imagine an astronaut with a mass of 70 kg floating in space 10.0 m away from the center of gravity of an Apollo command module whose mass is 6.00× [tex] 10^{3
The number 57,733 contains two sets of digits in which one,digit is ten times as great than the other.What are the values of the digit in each set
1/4x+3/4y=1 graph linear equation
What do you observe about the composition of inverse functions? why do you think this happens?
What is 24/40 in simplest form
Write the ratio of the length to the width of a picture that is 10 1/2 inches long and 8 3/4 inches wide
Thirty subtracted from four times a number is greater than the opposite of 10
choose a counterexample to show the conjecture is false . the conjecture is : any number that is divisible by 4 is also divided by 8
Is glass biotic or abiotic
To change knots per hour to miles to hour, use the expression 1.15k, where k is the speed in knots per hour. A plane is flying at 300 knots per hour. How fast i