perla16 perla16
  • 24-10-2016
  • Mathematics
contestada

if four pounds of a certain candy cost $10 how many pounds of that candy can be purchased for $12

Respuesta :

NickT874X NickT874X
  • 24-10-2016
4.8 pounds, set it up as 4 over 10 times x over 12, to find x multiply 4 by 12, and divide by ten. The result is 4.8
Answer Link

Otras preguntas

What is the decimal multiplier to increase by 5.3%?
Need HELP!!!!!! Write the point-slope form of the line that passes through (6, 1) and is perpendicular to a line with a slope of -3. Include all of your work
Verify the identity. Please explain step by step.
32+4+10 Write the process and how you were able to find the anser. PLEASE HELP!!!! WILL MARK BRAINLIEST
“Pete, don’t talk back to me!” shouted the teacher. Change the following direct speech sentence into reported speech
what is the degree of each polynomial?
From sea level, a submarine descends 40 feet per minute. Where is the submarine in relation to sea level 5 minutes after it starts descending?
Which of these words describe Hannah Senesh? Select all that apply. martyr Zionist anti-Semite poet SUBMIT ANSWER * ASK FOR HELP
Which verb form correctly completes this sentence? Es verdad que acá en el mes de septiembre. A. llueva B. lluevan O c. llueve D. lluevo
Presented below is an aging schedule for Bryan Company. Number of Days Past Due Customer Total No