Seudónimo Seudónimo
  • 25-10-2016
  • Mathematics
contestada

Zasha spent $6 on packages of gum. How many
more packages of gum that cost $1.20 each can
she buy if she has a $20 bill?

Respuesta :

abbycouch74
abbycouch74 abbycouch74
  • 25-10-2016
She can buy 10 more packets of gum (:

Hope this helps... If you don't mind, could you give me brainliest answer? I would appreciate it greatly. 
Answer Link
BreyMichael BreyMichael
  • 25-10-2016
$20/$1.20 = 16.67
She can buy 16 more packages with $20 bill
Answer Link

Otras preguntas

HEEEEEEELLLLP PLS FAST
What is the length of the missing side? 6.7 49 45 None of these choices are correct.
Assume that you work for a company that produces different types of flavored salty snacks for many different target markets (for example, flavored potato chips
A gas mixture containing N2 and O2 was kept inside a 2.00 L container at a temperature of 23.0°C and a total pressure of 1.00 ATM the partial pressure of oxygen
Which of the following functions in the human body are done by proteins?
It is easier to add vectors together if we split them into what? A. Sizes B. Components C. Quadrants D. Lines
At what angle should the axes of two Polaroids be placed so as to reduce the intensity of the incident unpolarized light to (a) (1/3), (b) (1/10)
Jeremiah bought a new bike for $230. The value of the bike decreases by 5.6% each year. How much will the bike be worth in 7 years?
Write the equation of the line that passes through (2, 3) and is parallel to the line 12x – 5y = 2.
what is the slope of y =2x-1​