Deagon1626 Deagon1626
  • 22-01-2021
  • Mathematics
contestada

A bag of eight apples cost $2.88 what's the cost of one apple finally unit rate by dividing $2.88 by eight

Respuesta :

EllieCy
EllieCy EllieCy
  • 22-01-2021

Answer:

0.36 ¢ for each apple in the bag. you can find that out bye dividing 8 by 2.88$ which will give you 0.36

Answer Link

Otras preguntas

What number is 19% of $100?
Ellen spent half of her allowance going to the movies. She washed the family car and earned 7 Dollars. What is her weekly allowance if she ended with 14 dollars
What is the sum of the solutions of 2|x-1|-4=-2 The sides of a triangle are in the ratio 3 : 4 : 5. What is the length of each side if the perimeter of the tri
What characteristics prevent a molecule from passing through the cellular membrane?
Describe, in detail, the two molecular processes in steroid and peptide action
Which of the following is a composite number? A. 31 B. 63 C. 61 D. 13
Settled agriculture was FIRST seen in China around __________. 15,000 B.C. 10,000 B.C. 5000 B.C. 1500 A.D.
How did John Locke have an affect on American democracy His political philosophies form its foundation. His legislation forms its foundation. His rule forms its
Which of the following is true about DNA? a. both of the original DNA strands act as templates during replication. b. it is a single-stranded molecule. c. only
how many 20's are in 4,000