stormeegonzales34 stormeegonzales34
  • 22-01-2021
  • Mathematics
contestada

Aiden bought bananas at the store. The bananas cost $0.65 per pound. If
he spent $1.30 on bananas, how many pounds did he get?
*

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-01-2021

Answer:

He got 2 pounds on bananas

Step-by-step explanation:

$1.30 / $0.65 = 2

Answer Link

Otras preguntas

A solid is stirred into a liquid and dissolves. Which type of mixture forms?
The ruling in Brown v. Board of Education did not immediately end segregation in public schools because Northern states refused to follow it. the Supreme Court
If we assume there are 40 hours each week ,4 weeks in a month ,and 52 weeks or 12 months in a year ,answer the following problems :A person earning $8,840 per y
Please check if I got it right or correct it
what two number multply 8 and add to give 6
What does the line x = 7 look like
A 747 jet flew 1744 miles in 3.2 hours.A 787 jet flew 1325 miles in 2.5 hours. Which jet had the fastest constant speed/ How much faster.
What makes the phosphorus cycle different from the carbon cycle? a. Phosphorus is abundant throughout the biosphere, and carbon is not. b. Unlike phosphorus,
There were 12 players on a new softball team.Before the team starts playing games the team must also pay a total regristration fee of $572. Along with the regis
jeremy gives his horse 12 gallons of water each day.how many 1-quart pails of water is that?