Briannasuarez1825182 Briannasuarez1825182
  • 22-01-2021
  • Mathematics
contestada

You want to buy some noodles. A 9 ​-ounce package costs ​$3.15. A 15​-ounce package costs ​$5.55. A 24​-ounce package costs ​$7.92. Which package is the best​ buy?
PLEASE ANSWER QUICKLY

Respuesta :

shaynamote1 shaynamote1
  • 22-01-2021

Answer:

A 14-ounce package that costs $5.46

Step-by-step explanation:

hope it helps ;)

Answer Link

Otras preguntas

What is the difference between the public sector and the private sector?
Underline the VERBS in the sentence. Are they past, present, or future? Newborn dolphins and whales have hair, but it falls out soon after birth.
2x + y 2 = 10; (3, 2) tell weather the ordered pair is a soultion to the eqaution.
HIV be transmitted by: saliva in the vagina True False​
What are some horror story prompts that relate to the question: Would life have meaning if it didn’t come to an end?
What are some ways that early humans might modify their environment in order to meet their needs?
what is the relationship between the development of surface epithelium and the presence of a scab
When the colonist could no longer stand the tyranny of King Georgia and Great Britain, they wrote a formal document, the _________________ , to express their de
Ideas to put in my speech about racial discrimination
Find the area of the shaded region.