reneezhouny reneezhouny
  • 22-01-2021
  • Mathematics
contestada

10 points
Question 6. A bakery offers a sale price of $2.50 for 4 muffins. What is
the price for 12 muffins? *
A $5.00
B $7.00
C$7.50
O D $10.00

Respuesta :

amndebater16
amndebater16 amndebater16
  • 22-01-2021

Answer:

2.50 : 4

x       : 12

2.50 x 12=4x

4x= 30

x=30/4

x= $7.50

C

Answer Link

Otras preguntas

Changes in the gene pool can occur due to various mechanisms. From 1892 to 1954, millions of individuals emigrated (moved out) from countries across the Atlanti
(Alicia, Terry, and I) _____ will go with you to the Independent Film Festival. We Us They
The key idea of John Locke’s Enlightenment theory was to protect and enhance the freedoms and rights of
When a response to information is initiated the what nervous system carries the response to the rest of the body
-What are the steps in naturalization?
for f(x)=5x-2 and g(x)=2x+1,find(f+g(x)
why was andrew jackson was impeached by congress when he
At the beginning of the story, we meet the narrator, who tells the tale of Captain Ahab and the crew of his ship, the Pequod. Captain Ahab soon reveals the purp
Which of the following is a perfect square? A. 169 B. 154 C. 279 D. 115
Brain powered cars may most likeley reduce caused by distraced drivers