jnnfrnwlt
jnnfrnwlt jnnfrnwlt
  • 22-01-2021
  • Mathematics
contestada

walnuts cost $2.10 per pound how many pounds of walnuts can we to buy for $6.30 .​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-01-2021

Answer:

You could buy 3 pounds of walnuts. To find the answer just multiple the cost($2. 10) by 3

Answer Link

Otras preguntas

what is 5.97*10^24-4.87*10^23
-5 < -2; Add 7 to both sides
Solve for x in the equation x squared minus 12 x + 59 = 0. x = negative 12 plus-or-minus StartRoot 85 EndRoot x = negative 6 plus-or-minus StartRoot 23 EndRoot
Need help got 20min left almost done with class please let me know if you can help me finish this class
please I need help urgently​
The effort that led to substantial increases in crop production in the developing world during the mid-1900s is known as the ____________Revolution
How did Jeff Bezos rise to power? Explain whether this power will eventually lead to a positive or negative effect on society.
why did Marx believe that revolution was inevitable?​
2a² - a - 13=2 i need help solving this equation with quadratic formula.​
what is second pollution​