mmikey912 mmikey912
  • 22-01-2021
  • Mathematics
contestada

Michelle bought five packs of crayons for 13.75. what is the cost of a pack ,in dollars, if all the packs cost the same​

Respuesta :

langsean1211
langsean1211 langsean1211
  • 22-01-2021

Answer:

2.75

Step-by-step explanation:

Divide 13.75 by five.

Answer Link

Otras preguntas

Which graph is used to show change in a given variable when a second variable is changed?
Jorge’s monthly bill from his Internet service provider was $25. The service provider charges a base rate of $15 per month plus $1 for each hour that the servic
In two or three sentences, describe one of the principles of the Constitution and identify its importance.
What is the unit rate of $4.20 for 6 muffins
. Which of the following statements concerning the flow of traffic is accurate? A. It’s safer to drive slower than other vehicles on the road. B. Driving slower
How is unit rate related to rate of change?
Form a correct sentence by unscrambling the following sentence..... Mira ese pez grande tan.
How does law hold diverse people of different backgrounds into large, organized groups?
Identify the domain of the function shown in the graph.
Can someone please help me find the area and perimeter