skyahchannel skyahchannel
  • 23-01-2021
  • Mathematics
contestada


2) Aliyah had $24 to spend on seven pencils.
After buying them she had $10. How much
did each pencil cost?
Please help
I’m taking a test

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 23-01-2021

Answer:

$2 per pencil

Step-by-step explanation:

In total the seven pencils costed $14 so 14 ÷ 7 = 2

Answer Link
Antwanfermin Antwanfermin
  • 23-01-2021
24-10=14
14/7=2
2$ per pencil
Answer Link

Otras preguntas

Which word best describes the mood created by the line 10-12 of the poem? (My Unfaithful Evening Friends) A. Jubilant. B. Thankful. C. Weary. D. Lonely.
write a division equation that has a solution of 42
why does shakespeare's work remain popular today
What is a mix of salt and fresh water called? In nautical terms..
Enter the unknown value that makes this statement true. 30% of ___ is 60
What does this equal to? 8ft 12 in. = ____yd
What is the process that results in new species?
help me please 2z²-6z+4=0
29) The Federal Reserve usually responds to inflation with which of the following: A) An increase in the discount rate B) A decrease in the discount rate C) The
How does the color of water affect its evaporation rate