shanicephillip2005 shanicephillip2005
  • 24-01-2021
  • Mathematics
contestada

It costs $5 to buy a pen and $3 to buy a rulers If you have $50 to spend, write an inequality representing all the possible combinations of pens and rulers you could buy, then graph it.

Respuesta :

Hannah31804
Hannah31804 Hannah31804
  • 24-01-2021
Possible I am wrong but,

I believe it would be
5x+3y=50

5 being the price of pens
3 being the price of rulers
X being the number of pens
Y being the number of rulers
50 being the money you have
And the graph:
Ver imagen Hannah31804
Answer Link

Otras preguntas

Explain what the difference between raster and vector images are. Tell me what each of the file extensions mean: jpg, gif, png, svg and where each might be usef
Vote you brainiest please help me
The ion that explains the acidity of a substance
2. Given: -X-2(9-8x) = 12 Prove: x = 2 1. -X-2(9- 8x) = 12 2. -X- 18 + 16x = 12 3. 15x - 18 = 12 4. 15x = 30 5. X = 2
What is the thesis statement of the crucible?? Don't answer just for the points And 3 support sentences??
Which of the following is an example of computer hardware App PowerPoint Web browser Microchip
Compute for the total mechanical energy of a 3.5 kg baseball dropped from a height of 3 meters moving at a speed of 10 m/s. NEED ASAP GRADE 8 SCIENCE TY IN ADVA
Why do these scientists use bioluminescence in their “superbugs? In this particular lab, how can they tell if the cells aren’t alive anymore?
Most flowers, shrubs, and lawn grasses grow best in a pH ranging from: A. 3.0 to 5.0. OB. 5.5 to 7.0. C. 1.0 to 2.5. D. 7.5 to 9.0
solve the following equasion -9 = r/4a. r = 36b. r = 13c. r = 9/4b. r = -36​