lovkaren0889
lovkaren0889 lovkaren0889
  • 24-01-2021
  • Mathematics
contestada

Carlos bought 3 gallons of ice cream for $9.50. Which proportion
can be used to find the cost of 7 gallons of ice cream?

Respuesta :

PiaDeveau PiaDeveau
  • 28-01-2021

Answer:

Cost of 7 gallon ice cream = 22.167 (Approx.)

Step-by-step explanation:

Given:

Cost of 3 gallon ice cream = $9.50

Find:

Cost of 7 gallon ice cream

Computation:

Cost of 1 gallon ice cream = 9.50 / 3

Cost of 1 gallon ice cream = $3.1667 (Approx.)

So,

Cost of 7 gallon ice cream = 7 x 3.1667

Cost of 7 gallon ice cream = 22.167 (Approx.)

Answer Link

Otras preguntas

I have a question… Why do YOU think police brutality is a problem?
Defind a noun and give two examples of a noun
Select the prime number
Their ___________________ did most of the work. The plantationowners did not _________ the slaves for their work, and the slaves were not_____________ to live t
Exercisel will -you 1. Open the window,..9 ....? 2. Somebody came here, ? 3. That was a lovely show, m? 4. Let's go to the cinema, ...? 5. These dogs are very i
Does doubling the temperature for a reaction cut the activation enegry in half?
Math tangent of a circle Also sorry my sister got a hold of it ASAP!!!
Best friends Kate and Diana are at the park, watching their children play together. Kate reminds Diana about the time that they had a big fight on the same pla
25 am 15 cm 15 om E9 cm - 9 cm What is the area of the trapezold? O 354 cm o 408 cm2 0 510 cm2 0 O 595 cm2
A triangle has two sides of length 1 and 8. What is the smallest possible whole-number length for the third side?