ballerthesavage5380 ballerthesavage5380
  • 24-01-2021
  • Mathematics
contestada

Cheddar cheese costs $3.45 per pound. Which equation best represents the total cost, c, of pounds, p, of cheddar cheese?

Respuesta :

sandlee09
sandlee09 sandlee09
  • 25-01-2021

Answer:

c = 3.45 * p

Step-by-step explanation:

Since the total cost of Cheddar Cheese is dependant on the number of pounds that are being purchased then to calculate the total cost we would need to multiply the price per pound by the number of pounds being purchased. Therefore, the following equation would best represent the total cost of the cheddar cheese...

c = 3.45 * p

Answer Link

Otras preguntas

After Spain’s split, Germany and Italy quickly sent aid to the conservative a. Nationalists. c. Traditionalists. b. Communists. d. Loyalists.
"I have my doubts," I replied; "and I was silly enough to pay the full Amontillado price without consulting you in the matter. You were not to be found, and I w
One day, Rocket Boy flew 23 times the distance automan travelled in his car. If Rocket Boy flew 9936 km, what was the total distance thy covered
49ft is less or bigger than 588in
two years ago the water in a local reservoir fell 8 3/4 feet then it rose 4 3/5 how much did it change
the tang dynasty contributed to the development of chinese culture by
What is the value of y that satisfies the equation below 5-y/2=9
What was the structure of the legislative body created by the Articles of Confederation? A. bicameral B. unicameral C. tri-cameral D. separated powers
Germany, Italy, and Japan based their economies upon .
what is the unit rate for 64 ounces in 8 cups