whohatesschool1984 whohatesschool1984
  • 25-01-2021
  • Mathematics
contestada

Which costs the most per ounce, 60 oz. of peanut butter for $5.40, 28 oz. for $2.24, or 16 oz. for $1.76? Explain how you got your answer.

Respuesta :

adioabiola
adioabiola adioabiola
  • 30-01-2021

Answer:

28 oz. for $2.24 cost most per ounce

$12.5 per oz

Step-by-step explanation:

Find the cost per ounce by dividing the total oz by cost of the total oz

60 oz. of peanut butter for $5.40

Cost per the ounce = 60 oz / $5.40

= $11.11 per oz

28 oz. for $2.24

Cost of peanut butter per ounce = 28 oz / $2.24

= $12.5 per oz

16 oz. for $1.76?

Cost of peanut butter per ounce = 16 oz / $1.76

= $9.10 per oz

28 oz. for $2.24 cost most per ounce

Answer Link

Otras preguntas

The nurse is assessing a patient's pulse and notices a difference between the patient's apical pulse and radial pulse. the apical pulse is 118 beats per minute;
When an author says one thing but means something else, there is: a. conflict b. metaphor c. allusion d. verbal irony?
How can phytoplankton result in a public health risk?
How did martin luther king jr and rosa parks have a affect on black people?
What security did manzanar offer that the outside american society did not?
The probability that a random variable is greater than or equal to z standard deviations from the mean in a standard normal distribution is p%. What can be said
Where does the scarlet letter take place?
How did joseph r. mccarthy rise to power as a politician?
What did the Grant’s research on the Galapagos Islands show?
What is the median for the following set of data? 2, 5, 7, 8, 11, 11, 12 1. 8 2. 9.5 3. 10 4. 11