hopebrooks10375
hopebrooks10375 hopebrooks10375
  • 25-01-2021
  • Mathematics
contestada

You are at UPS trying to send a package. Which is a better deal? $11 to deliver a 2 lb package OR $14.75 to deliver a 3 lb package​

Respuesta :

bryleemelton13
bryleemelton13 bryleemelton13
  • 25-01-2021

Answer:

14.75 to deliver a 3 lb package​

Step-by-step explanation:

Answer Link
rosecustomartdesigns rosecustomartdesigns
  • 25-01-2021

Answer:

$14.75 for 3lbs

Step-by-step explanation:

11/2 = $5.5/lb

14.75/3 = $4.92/lb

Answer Link

Otras preguntas

A furniture company misprinted a sales ad for a living room set but honors the advertised price. For each customer who purchases the living room set, the compa
so whats the answer then supplied or demanded ?
how do the images of travel in part 46 of song of myself contribute to the poems theme
Ben-hur: a tale of the christ was written by civil war commander _____. robert lee joseph johnston lew wallace william sherman
Find the difference. 3x2y - x2y A. 2 B. 2x2y C. 3x2y D. 4x2y
How does a salmon increase the chances of the survival of it species?
What is 20x346 equal ??
what controls the water permeability of collecting ducts in the kidney??? ...?
which of the following is a factor of 7x^2 -12x-4? a) x+2 b)none of the above c)7x-2 d)x-4 ...?
On a certain map 3/4 inch represents one mile, what distance, in miles is represented by 1 3/4 inches