Mr. Hall has $230 to spend on supplies for his classroom. He will buy a bookshelf and some books. The bookshelf costs $90. He will buy books that cost $5 each.

Create an inequality to model this problem then solve the inequality. What does your answer mean?

Make sure to show or explain how you got your answer.