Match each item to its equivalent unit price. Round prices to the nearest cent.

es

12-oz tube of toothpaste for $3.10

$0.22

oz

re

16-oz tube of toothpaste for $3.52

$0.26/oz

8-oz tube of toothpaste for $1.85

$0 23/Oz

10-oz tube of toothpaste for $2.92

$0.29/oz

Respuesta :

Answer:

Step-by-step explanation:

8 oz goes to 0.23/oz

10 oz goes to 0.29/oz

16 oz goes to 0.22/oz

Lastly, 12 oz goes to 0.26/oz

Hope this helps!