landrythompson00
landrythompson00 landrythompson00
  • 26-01-2021
  • Mathematics
contestada

Jose bought 11 pounds of rice for $6.
How many dollars did he pay per pound of rice?

Respuesta :

jlsocool2
jlsocool2 jlsocool2
  • 26-01-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

66

Answer Link
balesaaden78 balesaaden78
  • 26-01-2021

Answer:

0.6

Step-by-step explanation:

we have :

10 pounds of rice  

→

6

$

1 pound of rice  

→

x

$

we need to find  

x

x

1

=

6

10

→

x

=

6

×

1

10

=

3

5

=

0.6

I hope that was clear

Answer Link

Otras preguntas

pls help now the question is very hard someone help me pls​
Liz's heart beat 285 times in 3 minutes. Her heart beat times in 1 minute.
Let's Talk About Every ship ever....I mean It send me ALL the ships you ever shipped.......For real I'll give Brainlist
Ok here go a few of them
A student is asked to find the length of the hypotenuse of a right triangle. The length of one leg is 28 ​centimeters, and the length of the other leg is 22 cen
Beginning with the equation 27x= -54, write the new equation produced by dividing both sides by 9.
make list of possible projects you would like consider doing in the place you live and could be a simple paint job or a bookcase or piece of furniture plz help
Plez help 48 points for answer
Please help! *Giving brainiest* due really soon
Based on the graph, describe how momentum changes with time for an object in free fall. If you can help, I would be so grateful.